Boys lacrosse: Here is the 2023 All-Section 1 team
2023 All-Section 1 Team
Luke Arrighi, Jr., G, Bronxville
Will Bainbridge, Sr., D, Rye
Colby Baldwin, Sr., M/FO, Scarsdale
Sean Berrigan, Sr., A, Tappan Zee
Owen Blume, Sr., MF, Eastchester
Henry Bennett, Sr., D, Mamaroneck
Luke Brennan, Jr., A, Mamaroneck
Kevin Bryan, Jr., G, Lakeland/Panas
Ryan Cane, Jr., D, Yorktown
Rhett Chambers, Sr., A, Mamaroneck
Erik Coleman, Jr., M, Pleasantville
Thomas Connolly, So., A, Carmel
Chris Constantine, Jr., D, Yorktown
Chris DeGiorgio, Jr., M, Putnam Valley
Jake Degnan, Sr., A, Mahopac
Will DelGuercio, Sr., D, Scarsdale
Chris DiChiara, Sr., M, John Jay-Cross River
Brendan Donohue, Sr., A, Pearl River
Conor Duncan, Jr., D, Yorktown
Jack Duncan, Sr., A, Yorktown
Luca Duva, Jr., A, John Jay-Cross River
Chris Franchini, Sr., A, Pelham
Evan Giachinta, Jr., A/MF, Haldane
Matt Giannetti, So., LSM, Rye
Top 10:Repeat state title lands Iona Prep atop the final lohud rankings
Andrew Glinski, Sr., M, Mamaroneck
Jake Goldstein, Jr., A, Scarsdale
Dean Hiltsley, Sr., A, Hen Hud
Miguel Iglesias, So., M, Somers
Chris Iuliano, So., D, Rye
Andrew Keller, Sr., M, Rye
Andrew Kiefer, Jr., MF, John Jay-Cross River
Danny Koch, Jr., M, Mahopac
Andrew Lehrman, Sr., G, Scarsdale
Grant Mathieson, Jr., A, Mamaroneck
Kian McCarthy, Sr., M, Rye
Emmet McDermott, Jr., M, Pleasantville
Tyler McDermott, Jr., M, Rye
Sean McGrath, Sr., M, Bronxville
Luca Meola, Sr., LSM, Briarcliff
Justin Meyreles, Sr., M, Yorktown
Hunter Mezzatesta, Fr., G, Yorktown
Brady McEnroe, So., D, Yorktown
James Moran, Sr., M, Nanuet
States:Scarsdale, Rye and Pleasantville fall in NYSPHSAA semifinals
Rhett Needleman, Jr., M, Scarsdale
Ryan Ornstein, Sr., M, Scarsdale
Chris Patterson, Sr., A, Bronxville
Landon Pepe, Jr., G, Somers
Aidan Picart, Jr., D, Pleasantville
Daniel Picart, Jr., M, Pleasantville
Thomas Popolizio, Sr., M, Hen Hud
Lucas Proctor, Sr., M, Briarcliff
Ty Ramachandran, So., G, Rye
Jack Ramsay, Sr., M, Mamaroneck
Michael Rettberg, Sr., A, Mahopac
Jayden Rios, Sr., M/FO, North Rockland
Matt Risley, Jr., A, Carmel
Brady Rogoff, Jr., D, Mamaroneck
P.J. Ruggiero, Jr., D, Haldane
Dom Savastano, Jr., FO, John Jay-Cross River
Nate Seslowe, Sr., M, Scarsdale
Sean Siegel, Sr., LSM, Byram Hills
Ricky Strobel, Jr., A, White Plains
Cayden Turner, Jr., D, Lakeland/Panas
Gavin Viglucci, Sr., M, Mahopac
Luke West, Sr., M, Rye Neck
Ronan West, Sr., D, Rye Neck
Andrew Weissman, Jr., M, Yorktown
Jameson Wong, Sr., G, Briarcliff
Mike Dougherty covers boys lacrosse for The Journal News and lohud.com. He can be reached at mdougher@lohud.com. Follow along on Twitter @lohudlacrosse.